İçeriğe geç

Uyku Eğitimi

UYKU EĞİTİMİ

Uyku eğitimi ne demektir?

Çocuğun sağlıklı bir uyku rutini oluşturarak yaşının ihtiyacı kadar uyku alabilmesi ve  kendi başına uykuya dalma alışkanlığını kazanması için yapılan düzenlemelere uyku eğitimi denir.

Uyku eğitimi neden gereklidir?

 • Büyüme hormonu bebeklerin ve çocukların gelişiminde önemli bir yere sahiptir.  Araştırmaların birçoğu bu hormonun en yüksek salgılandığı zaman diliminin 22:00 ve 02:00 arasında olduğunu göstermekte gece uykusunun kalitesini vurgulamaktadır.
 • Çocuğa kendi başına uyuma alışkanlığının kazandırılması anne babadan bağımsız hale gelmesini ve özgüvenin gelişmesini sağlayan önemli bir faktördür.
 • Bebek ile birlikte gündelik hayatı zorlaşan anne-baba için kaliteli uyku uyuma şansı, kendilerine- birbirlerine vakit ayırabilme olanaklarının artması ve dolayısı ile aile mutlulukları için önemlidir.

Uyku eğitiminde çocuk ne zaman anne ve babadan ayrı bir odada uyumaya başlamalıdır?

Çocuğun doğduğu ilk 4-6 ay boyunca sağlıklı bir güvenli bağlanma oluşturması için anne ve babanın yatağına yakın aynı odada kendi beşiğinde uyuması doğru bir başlangıç olacaktır.

Uyku eğitimi nasıl olmalıdır?

 • Çocuğun yatağı anne babanın odasından ayrışma dönemi geldiğinde kademeli olarak alıştırma rutiniyle ayrı odaya geçirilmelidir. Çocuğun ihtiyacına göre bu süreç yavaşlatılabilir, uzatılabilir ya da başlangıç olarak gündüz uykularıyla başlanıp gece uykularına geçiş yapılabilir.
 • Çocuğun kendi odasını ve yatağını sevmesi sürece uyum sağlamasını destekleyecektir. Odasını ve yatağını sevmesi için çalışmalar yapılabilir.
 • Çocuğun uyku zamanı dışında ya da uyku öncesinde anne baba ile yeterli düzeyde keyifli zaman geçirmesi önemlidir. Eğer çocuk anne ve baba ile bağı uyku zamanı ağırlıklı ise ayrışma gerçekleşmesi zorlaşacaktır.
 • Uyku alışkanlığı için bir uyku rutini oluşturulması uykuya geçiş için oldukça önemlidir.

Uyku eğitiminde ebeveynler nelere dikkat edilmelidir?

 • Öncelikle çocuğun yaşı, kişisel özellikleri, ihtiyaçları ve içinde bulunduğu duygusal süreçler değerlendirilmelidir.
 • Ebeveynler olarak sabırlı, istekli ve tutarlı olmanız gerekmektedir.
 • Uyku sürecinin bir ceza olarak gösterilmemesi gereklidir.
 • Bu sürecin çocukta bir baskı oluşturmamasına ve zorlayıcı olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuk gece uykusuna en geç kaçta uyutulmalıdır?

Çocuğun büyüme hormonun salgıladığı 22:00 da derin uykuya geçmiş olması gerektiği için en geç 21:30 uyutulmalıdır.

 

Temel uyku eğitimi ekolleri nelerdir?

 1. Ferber Yöntemi; Kontrollü Ağlatma
  Ferber denince ağlayarak uyku eğitimi geliyor insanın aklına. İşin gerçeği bugüne kadar hep sallanarak, memede veya annesinin koynunda uyuyan bebeğin düzenini hangi yöntemle değiştirmeye kalkarsanız mutlaka ağlayacaktır. Az veya çok ama ağlayacaktır. Ne kadar süreceği ve nasıl olacağı size bağlı. Ferber yöntemine gelirsek kısaca kontrollü ağlatma diyebiliriz.
 2. Tracy Hogg YöntemiYatır Kaldır
  Amaç bebeği ağlatmadan kendi kendine uykuya dalmasını sağlamaktır. Kısaca bebek ağladığı zaman onu kucağa almak, sakinleşmesini sağlamak ve tekrar yatağına koymak şeklinde uygulanır. Burada bebeğe “Ağladığın zaman yanındayım fakat uykuya kendin dalman gerekiyor.” mesajı verilmesi amaçlanıyor.
 3. West Yöntemi; Kontrollü Uzaklaşma Yöntemi;
  Bu yöntemde ise çocuk uyuyana kadar başında bir sandalyede oturuyorsunuz, üç günde bir bu sandalyeyi biraz daha uzağa götürüyorsunuz, sonunda odanın dışına çıkıyorsunuz yani kontrollü uzaklaşma yöntemi.

Uzmanlar tarafından oluşturulan temel üç uyku eğitimi tekniği vardır ancak her çocuğun, her ailenin kendine özel olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden uyku eğitimine hazır olduğunuzu düşündüğünüzde uzman desteği alarak çocuğunuza, günlük hayatınıza, aile yapınıza uygun bir uyku eğitimi şekillendirilmesi en faydalı süreci oluşturacaktır.

 

 

Tarih:Yazılarım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir