İçeriğe geç

Ergenlik dönemi ile başa çıkmada ebeveynlere öneriler

Ergenlik; psikolojik, zihinsel, fizyolojik ve sosyal açıdan gelişimin boyut ve hızının farklılaştığı bir dönem. Çocuğun kendini ve dünyayı algılayışının değişmeye başladığı ve kimlik arayışı ile uğraştığı bu dönem ebeveynleri de oldukça zorluyor. Ebeveynler için bu dönemle başa çıkmada birkaç öneri…

Empati: Kendi gençliğinizi hatırlamaya çalışın. Çok mu mükemmeldiniz? Cevabınız evet bile olsa günümüz koşullarında, genç olmanın zorluklarıyla çocuğunuz sizden farklı şekilde başa çıkmaya çalışıyor olabilir. Onu anlamaya çalışmak ilk adım! Dinlerken o an, orada, onunla olmaya çalışın. Ne yapıyorsanız bir süre bırakıp göz kontağı kurun ve dikkatinizi ona verin. Gerçekten ilgilendiğinizi ve anlamaya çalıştığınızı belli edin.

Arkadaşlarını tanıyın: Bu dönemde arkadaşlarıyla kurduğu dünyası; nasıl biri olmak istediğini keşfetmeye çalışırken kullandığı referans alanı. Arkadaşlarını tanıyın. Uygun ortamlar yaratıp evinize davet edin. İletişim biçimlerini, nelerden hoşlandıklarını, nelerle zaman geçirdiklerini uzaktan da olsa öğrenmeye çalışın. Çocukların aileleri ile tanışıp iletişimde olmayı da ihmal etmeyin.

Önemli konulara itiraz edin: Her şeye hayır derseniz itiraz kredinizi erkenden tüketirsiniz. Siyah oje sürmenin, farklı kıyafetler giymenin kimseye zararı olmaz; zamanla geçecek olan hevesler bunlar. Ama her şeye itiraz ederseniz sıra alkol, sigara, uyuşturucu gibi daha ciddi konulara geldiğinde sizi dinlemekten çoktan vazgeçmiş olabilir.

Tutumları kimlikleri haline getirmeyin: Çocuğunuzun davranışları ile alakalı fikrinizi belirtirken ‘sen böylesin’, ‘senden adam olmaz’ gibi cümlelerle davranışlarını kimlikleri haline getirmeyin. Karakteri değil eylemi eleştirin. ‘Ne beceriksizsin bu havada dışarı bu giysilerle mi çıkılır!’ demek yerine ‘Bu havada bu kadar ince giyinmek akıllıca bir davranış değil.’ Benzeri bir uyarı eleştiriyi çocuğa değil davranışına yöneltmeyi sağlar.

Enerjiyi faydalı etkinliklere aktarın: Bu dönemin hormonlarının etkisiyle yaşanan aşırı tutku ve yönetilemeyen enerjisini enstrüman çalmaya veya spora yönlendirin. Gerginliğini boşaltabileceği ortamları ihmal etmemek çok önemli.

Alınganlık yapmayın: Ergenliğin ilk hedefi bağımsızlık kazanmak. Yetişkinliğe; bağımsızlığa adım atılan bu dönemde ebeveynlerden uzaklaşmak, artık onlara eskisi gibi davranmamak çok önemli. Kişisel algılayıp alınmayın, bu uzak ve soğuk davranışlar, kaba haller sizinle alakalı değil. Biyolojik nedenli!

Özel alanlarına saygı: Telefonlarını alıp mesajlarını kurcalamanız çok sinir bozucu ve güven kırıcı olur. Özel hayatlarına yaptığınız saygısızlığın size geri dönüşü de haliyle olumsuz olacaktır. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz ona biraz güvenin. Elbette nereye gittiğini, kiminle görüşeceğini ve ne zaman eve döneceğini bilmeniz gerekir.

Değer verdiğinizi göstermeyi ihmal etmeyin: Fikirlerine saygı duyduğunuzu gösterin. Ona bazı konularda danışın. Söz hakkı olduğu bir aileye kendisini daha ait hissedecektir. Güzel yaptığı şeyleri kutlayın, onunla gurur duyduğunuzu bilsin. Başkalarının yanında küçük düşürmeyin, alaycı olup dalga geçmeyin.

Sevginizi gösterin: Gerçek dünya ergenler için oldukça zor. Bu dünyada var olmak için ihtiyaçları olan gücü sizin verdiğiniz koşulsuz sevgi, anlayış ve kabulden alırlar. Kendi ilişki dinamiğinizde sevginizi göstermenin yolu ne ise bu döneme uyarlayarak vermekten vazgeçmeyin. Sarılmak, sevdiği konsere bilet almak, en sevdiği yemeği yapmak… Yönteminiz ne ise onu uygulamayı ihmal etmeyin.

Güçlü ebeveyn, güçlü ergen: Çocuğunuza o kaç yaşında olursa olsun karakteriniz, tutum ve davranışlarınızla model oluyorsunuz. Sizin sakinliğiniz, olaylara bakış açınızın sağlıklı oluşu, karşılayış biçiminizin olgunluğu bu dönemde de oldukça önemli. Bağırıp çağıran bir ebeveyn olmamak için sizi rahatlatan faaliyetler nelerse onlara vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Hobi edinmek, egzersiz yapmak, kitap okumak, yürüyüş. Size kalmış…

Tarih:Yazılarım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir